yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,
X
https://www.popads.net/api/website_code?key=APIKEY&website_id=5064736&mb=0.5&of=1

Persona 5 Tactica – İnceleme

ad826x90
https://www.popads.net/api/website_code?key=APIKEY&website_id=5064736&mb=0.5&of=1

Bazen internette “Yuh arkadaş, Persona 5’i de ne biçim sağdı ATLUS!” diyen bildiriler görüyorum. Çok da anlamlandıramıyorum, zira Persona 5 yahu bu? Strikers’ıydı, Royal’ıydı, Dancing in Starlight’ıydı, Tactica’sıydı… Ortalarında makus çıkmış olan oldu mu bugüne kadar hiç? Bu kalitede çıkmaya devam ettikçe daha 10 tane de Persona 5 öyküsü çıksa oynarım ben. Yenisini yapmazlarsa dönüp dolaşıp eskisini tekrar oynuyorum zira. O yüzden Persona 5 Tactica bünyeme çok düzgün geldi, Phantom Thieves yeniden enfes müzikleri ve sürükleyici öyküsüyle beni ziyadesiyle ihya etti.

https://www.popads.net/api/website_code?key=APIKEY&website_id=5064736&mb=0.5&aab=1&of=1

Persona serisi her spin-off’ta farklı bir telden çalmayı pek seviyor. Persona 5 / Royal sıra tabanlı bir J-RYO’yken, Strikers aksiyonun tabanına MUSOU cinsine geçerek vurmuştu; Dancing in Starlight’ta ritim tutup dans pistindeki numaralarımızı sergilemişken, Q2’yse zindan tepiklemeceye odaklanmıştık. Tactica’ysa siper bazlı taktik strateji çeşidini deniyor. Bir Fire Emblem, bir XCOM alanına hakikat kaydığını düşünebilirsiniz yani.

ad826x90

Siper al!

https://www.popads.net/api/website_code?key=APIKEY&website_id=5064736&mb=0.5&aab=1&of=1

Oyunun cins değiştirmesi oyun mekaniklerinde de önemli birtakım değişikliklere yol açmış alışılmış. Asıl seride zafere giden yol karşınıza çıkan Shadow’ların zayıf oldukları elementleri bulup onlara karşı kullandığınız 1-More’larla döşenirdi. Burada artık elementler farklı tesir ve yansılara sahipler. Size ekstradan cins kazandıran 1-More’lar ekseriyetle düşmanı siper dışında yakaladığınız rastgele bir taarruzla kazanılabiliyor. Haliyle konu biraz daha köşe (ya da daha doğrusu siper) kapmacaya dönüyor. Birebir halde siz de siper dışında yakalanırsanız 1-More’a maruz kalıyorsunuz doğal. Yarım siperler daha azaltılmış hasar almanıza, tam siperlerse hasarı büsbütün bloklamanıza yarıyor. Konunun neredeyse büsbütün bunun üzerine dönmesinden varsayım edeceğiniz üzere hem düşmanlarınızın hem de sizin emrinizde siper gerisine sinmiş düşmanı saklandığı delikten çıkartabilecek yetenekler ve taarruzlar var. Yakın dövüş atakları özellikle önemli; zira kullandığınızda düşmanın durduğu kareye kendiniz geçiyorsunuz. Haliyle yanlışsız açılardan yaklaştığınızda düşmanı siperinden edip onun siper aldığı köşeye kurulmak çok kilit bir taktik. Elementler farklı tesirlere sahip demiştim ya, bunu tekrar siper kapmacada avantajınıza kullanabiliyorsunuz. Mesela rüzgâr temalı ataklar ekseriyetle Sweep yaparak düşmanı ittiriyor ya da Hypno yaptığınız düşman size hakikat yaklaşırken kendini açığa çıkarıyor vs. Tesir ve reaksiyonların tam listesini çabucak şuralarda bir yerde bulacağınız kutudan okuyabilirsiniz.

Aktif hale getirme usulümüz farklı biçimde olsa da 1-More’lar hâlâ kıymetli. Bir düşmanı zayıf anında yakalayıp tepetaklak ettikten sonra asıl oyun stratejimizi kurmaya başlıyoruz zira. Üç karakteri bir üçgen oluşturacak biçimde bu tepetaklak düşmanın etrafına konumladıktan sonra üçgenin içinde kalan herkese elimizdeki silahın gücüne nazaran hasar vuran çok güçlü Triple Threat saldırısı yapabiliyoruz -ki bunu klasik “All-Out Attack” olarak da düşünebilirsiniz aslında. Gerçek kullanıldığında dayanılmaz kuvvetli ve en ağır ağabeyleri bile hiç edebiliyor.

Siz senaryoda ilerleyip bağlarınızı kuvvetlendirip konunun katmanlarını tek tek açtıkça yeni yeni mekanikler de evvelkilerin üstüne inşa ediliyor; bir yerden sonra tek bir cinste düşmanları yüksekten itip, aşağıdaki karakterle Follow-up yaptıktan sonra öbür uca koşup orada bir oburunu siperden çıkartıp Triple Threat’le ortadaki herkesi uçurma üzere çılgın taktikleri birbirine ekleştirmeye başlıyorsunuz. Bu da aslında biraz modül kesim bulmaca çözme hissiyatı veriyor. Hele ki ileriki kısımlarda savaş alanının da inip çıkan platformlar üzere modüllerle bu yapboza uymasıyla güzelce baş yormayı gerektiren bir hal alıyor. Ee taktik-strateji işte, mis üzere. Bu mevzudaki en büyük şikayetim oyunun bir noktada “Tamam haydi artık, son yüzleşme vakti HAYDİ HADİ ÇABUK” gazı verdikten sonra üzerime bir 5-6 kısım daha atması oldu. O gazı almışken (bir de benim üzere Merciless zorluğunda oynuyor ve bütün kısımları tam yıldızla bitirmeye kasıyorsanız) konunun uzaması biraz canımı sıktı ve oyunun akıcılığını tam da en yüksekte olması gereken noktada aşağı çekti. Hatta palavra yok, sonlara gerçek bunalıp biraz orta verdiğim bile oldu. Biraz moladan sonra yeniden oynattı lakin kendini, o denli “Tamam bana yetti, eksiksiz salıyorum” düzeyinde bir tekleme de değil yani.

Neden oynatabildi pekala? Zira bu bir Persona 5 öyküsü tam manasıyla. Seriye aşinaysanız neyden bahsettiğimi az çok varsayım ediyor olmalısınız. Neyle karşı karşıya olduğunuzu az çok kestirim etseniz de konu bir formda sizi yakanızdan yakalayıp kendine çekmeyi de başarıyor hani. Sürprizlerle sizi hâlâ şaşırtmakta ve “Dur bakalım bunu nereye bağlayacaklar sanki?” diye meraklandırmakta üstüne yok…

Vanilla öykünün bitişinin akabinde grup Leblanc’ta demlenip Joker’e kahve (ve köri) siparişi verirken başlıyor bu sefer öykümüz. Bir anda kendilerini yeni bir Metaverse’ün içine düşmüş bulan Phantom Thieves başta buradan çıkış ve meskene dönüş yolunu arıyor fakat çok geçmeden kendilerini bu yeni diyarın hükümdarı Marie’yle karşı karşıya buluyorlar. Bir de üzerine Joker ve Mona hariç herkesin zihni Marie tarafından yıkanınca yalnızca buradan kaçmaya değil, dostlarımızı da onun elinden kurtarmaya dönüşüyor gayemiz. Bu uğurda da Marie’nin kararına direnen asiler ve onların önderi Erina’yla güçlerimizi birleştiriyoruz.

ad826x90

Revolution is a Blade

Erina, Tactica’nın iki yeni değerli karakterinden birisi. Rastgele bir Persona kullanamasa da dövüş yetenekleri ve Marie’nin zihin yıkama gücünü silen bayrağıyla Joker ve Mona’nın tam da muhtaçlık duyduğu kişi aslında. Bu noktada artık ciğerine kadar tanıyıp sevdiğimiz Phantom Thieves ile savaş alanında karşı karşıya gelmek enteresan bir öykü noktası sağlamış. Hem de grubu yavaş yavaş geri toplamak için mantıklı bir sebep vermiş.

İkinci değerli yeni karakterimizse Toshiro Kasukabe. Kendisi bizim dünyamızdan “bir şekilde” Metaverse’e düşmüş genç bir siyasetçi. Grup arkadaşlarımızı kurtarmak için Marie’nin güçleriyle savaşırken kendisini hür bırakıyoruz ve meskene dönüş için onunla da ittifak kuruyoruz. Kendisi savaşlarda direkt katkıda bulunmasa da taktiksel olarak takımı yönlendirip Erina’nın isyancılarıyla Phantom Thieves ortasında bir nevi köprü misyonu de görüyor. Sonrasında konu açıldıkça açılıyor lakin, merak etmeyin buraya kadar söylediklerim çok spoiler alanına bile giriyor sayılmaz yani.

Tactica biraz daha farklı bir yaklaşım benimsediği için RYO ve toplumsal öğeleri Persona 5 ve Royal kadar derin değil. Kısım ortalarında soluklandığımız bir karargâhımız (Çok şaşıracaksınız lakin: Leblanc!) var. Orada kısım geçildikçe açılan konuşmaları takip edebiliyoruz, ortada da tekrar ilerledikçe “Quests” ismi altında kimi yan misyonlar açılıyor. Bu yan misyonları muhakkak yapmanızı tavsiye ederim, zira çoklukla sizden muhakkak karakterleri yanınızda getirmenizi isteyen bu vazifeler bol kepçeden Skill puanı veriyor. Bu skill puanlarıyla da karakterlerinizin yetenek ağacını dallandırıp budaklandırıyorsunuz. Birebir vakitte her Quest’in bir nevi bulmaca üzere olması ve çözmek için epeyce spesifik kimi tahliller gerektirmesi de hoşuma gitti. Hatta olağan kısımlardan daha bile hoşuma gitti birden fazla vakit, tam kararında olmuş.

Bir de olağan ki bahsetmem gereken bir şey daha var: Müzikler. Yani bunu aslında biliyor olmanız lazım, ben Persona 5’in müzikleri deyince sudan kesilen ırmaklar biliyorum. Tactica da buna istisna değil, hatta Persona 5’in o klasik tonuna Rock katmalarıyla beni çok üzücü tavladılar, sabah Revolution in your Heart’tan girip akşam Repaint Your Heart’tan çıkıyorum bıkmadan usanmadan. Daha birinci günden albümü internete salarak beni ekstradan keyifli ettiler. Oyun müziği dinlemeyi seviyorsanız listenizin baş tacı yapınız, seviniz ve de sayınız diyorum o yüzden.

Toparlayacak olursam, Persona 5 Tactica başta da ipucunu verdiğim üzere taş üzere bir taktik strateji oyunu olmuş ve Persona 5’in galibiyet serisini mutlaka bozmuyor. Sonlarda dediğim üzere biraz temposu düşüyor ve kısımları sündürdüğünden ötürü “mükemmel” olmayı kıl hissesi kaçırsa da serinin hayranlarının kalbini çalacağına dair en ufak kuşkum bile yok.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

PlayStation kullanıcılarının başı, durup dururken aldıkları “rastgele” hesap yasaklarıyla kederde

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.