yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,
X
https://www.popads.net/api/website_code?key=APIKEY&website_id=5064736&mb=0.5&of=1

Assassin’s Creed Mirage İnceleme

ad826x90
https://www.popads.net/api/website_code?key=APIKEY&website_id=5064736&mb=0.5&of=1

Assassin’s Creed serisi ile yıllardır diyar diyar dolaşıyoruz. Bizim üzere serinin takipçileri bilecekler ki bir evvelki kısımda kuzey topraklarına gitmiş ve Viking kardeşlerimizi İngiltere’ye taşıyarak yeni bir yuva seyahatine çıkarmıştık. Ubisoft’un RPG öğeleriyle bezediği Viking temalı, gelişmiş ve derslerin çıkartıldığı bir Odyssey olduğunu söyleyebileceğimiz Assassin’s Creed Valhalla’nın PlayStation 5 platformunun birinci Assassin’s Creed oyunu olması üzere bir özelliği de vardı. Artık ise yenisi geldi! Ve karşınızda Assassin’s Creed Mirage.

https://www.popads.net/api/website_code?key=APIKEY&website_id=5064736&mb=0.5&aab=1&of=1

Evet. Origins, Odyssey ve Valhalla 3’lüsünden yorulanlar burada mı? Hoş. Size âlâ bir haberimiz var: Mirage o kadar yorucu değil. Ubisoft, Mirage’da serinin son 3 oyununun açık dünya öğeleriyle oyuncuyu o kadar çok yorduğunu ve köklerine dönmesi gerektiğini anlamış olacak ki Mirage ile bunu tamir etme kararı almış. Lakin son 3 oyunda edindiği bilgi ve birikimi de unutmadan! Aslında üretimci şirket daha evvel incelediğimiz Valhalla’da da Hidden Blade ile köklerine dönüş sinyallerini vermiş ve kapalılık temasını öne çıkarmaya başlamıştı; Mirage ile bunu tamamlamış; üstelik RPG öğelerini ortadan kaldırarak ve açık dünya temasını dizginleyerek.

Buna geleceğiz, lakin evvel Mirage’ın öyküsüne ve ana karakterimiz Basim’e yakından bakalım. Mirage, bizi 9’uncu yüzyıl Bağdat’ına götürüyor. Alamut Kalesi’ni inşaat halindeyken görme bahtına eriştiğimiz oyunda, Valhalla’dan tanıdığımız Basim’in kolay bir sokak hırsızından usta bir suikastçiye dönüşümüne ve The Hidden Ones olarak da anılan suikastçi tarikatına katılışına tanıklık ediyoruz.

Basim’in kıssası ve suikastçılığa yükselişi, 15 – 20 saat kadar süren gizem, keşif ve harika karakter gelişimiyle dolu. Minimum seviyede çağdaş kıssa anlatımıyla Mirage, Bağdat’ın altın kaplamasının altında yatan çürümeyi temizleme etrafında dönen bir dizi odaklanmış sinematik öyküyle başlıyor ve Basim’in amacı olan “Kadim Tarikat”ın gizemini çözmeye kadar uzanıyor.

ad826x90

Ubisoft’un bu oyunda, birçok oyuncu için baş karıştıran açık dünya etkileşimlerinden sıyrılıp daha çok kıssaya odaklanması, ana karakter ile daha fazla özdeşleşebilmemize ve oyun müddetince kendimizi kıssa örgüsüne daha çok kaptırmamıza yer hazırlamış. Yani serinin son 3 oyunundan daha çizgisel yapıda geçen bir oyun var karşımızda ki bu, bir savaşçıdan çok suikastçi olduğumuz gerçeğini ele alması bakımından da gerçek bir adım.

https://www.popads.net/api/website_code?key=APIKEY&website_id=5064736&mb=0.5&aab=1&of=1

Evet, iddia edebileceğiniz üzere gizlilik temaları bu oyunda ön planda. Yani o denli evvelki oyunlardaki üzere yaldır yaldır ilerleyemiyoruz. Kapalılığı muhafazalı ve gölgelere daha fazla sığınarak yol almalıyız. Ama bu Basim’in kılıcı ve hançeriyle baş edemeyeceği manasına gelmiyor. Tekrar de saptırma, savuşturma, kaçma ve zamanlamaya daha fazla baş yormalısınız. Düşmanlara bodoslama girmek berbat sonuçlar doğurabiliyor; bunun yerine sabırlı ve analitik bir yaklaşım benimsemeniz daha başarılı olmanızı sağlayacak ki esasen serinin özlediğimiz en hoş yönlendirinden biri de bu. Etraf araştırması yapmak için kartalımız da emrimize amade.

Bağdat da kapalılık konusunda çok elverişli bir ortam. Saklanabilecek ve gölgeler ortasında ilerleyebileceğiniz sayısız yer içeriyor. Başka yandan parkur yapabilmek için de o denli. Tırmanılacak, içinden geçilecek bir sürü bina içeriyor o devrin Bağdat’ı. Bu da parkur konusunda yeteneklerini konuşturmayı seven Basim’e ülkü tabanı hazırlıyor. Hoş düşünülmüş parkur güzargahları oyunu zenginleştirirken bilhassa sallanabileceğimiz askıların dönmüş olması da parkura sürat kazandıran ayrıntılardan.

Mirage’da RPG öğeleri ortadan kaldırılmış dedik. Pekala, bu ne manaya geliyor, bir yetenek ağacımız da mı yok? Hayır, yetenek ağacımız var. Phantom, Trickster ve Predator biçiminde 3 ana başlık altında toplanmış biçimde bir yetenek ağacı mevcut. Buradaki yetenekleri öykü örgüsünde ilerleyerek ve misyonları tamamlayarak elde edeceğimiz yetenek puanları ile açabiliyoruz. Bunun yanı sıra doğal ki silahlarımızı da geliştirebiliyoruz.

Oyundaki dövüş sistemi Valhalla’daki üzere direkt saldırma yerine daha çok saklanarak ve tuzaklar kurarak öldürme üzerine kurulmuş. Kaldı ki aslında Basim o kadar sağlam bir karakter değil. Düşmanlara yakalanınca savaşması sıkıntı; bunda düşmanların sırayla değil, toptan saldırmasının da hissesi var pek doğal. Buna bir de dövüş sisteminin hantal olmasını eklediğimizde, esasen gizlenerek ilerlemekten öbür talihimiz kalmıyor. Kılıç akın hareketleri çok hantal, Parry olayı da buna dahil. Geliştiricilerin bunu oyunu zımnilik odağına taşımak için yaptıkları açık. Yani kalabalık kümelere saldırmadan evvel tekrar düşünmenizde yarar var.

Mirage’da RPG öğeleri kaldırılmış lakin açık dünya var. Yalnız bu Valhalla’daki kadar geniş değil. Buna bazıları sevinir, bazıları üzülür ancak öyküye odaklanmaya katkıda bulunan bir gelişme olmuş bizce. Açık dünya, oyunun atmosferini düzgün yansıtıyor ve bu kısmi açık dünyada yan vazifeler de pek olağan mevcut; bunlarla oyun müddetini artırabiliyorsunuz, lakin bunları öykü manasında çok etkileyici bulmadığımızı da söyleyelim.

Öte yandan açık dünyada pusula yardımıyla misyonları aramaya çalışırken sonraki vazife için odağınızı kaybetme ihtimaliniz çok yüksek. Bu ortada misyon listesinde de değişiklik olmuş. Valhalla’da ve evvelki oyunlarda sırasıytla misyon listeleri bulunurdu. Mirage’da ise maksat tahtası üzerine ikonlar çıkıyor ve bu ikonların etrafında misyonlar beliriyor.

Mirage’ın beğenmediğimiz bir öbür yanı da gizlendiğiniz anlarda kamera açısının yakınlaşması. Bu, vakit zaman gizlendiğiniz yere nazaran etrafı görmenizi zorlaştırabiliyor. Hah, bir de yapay zeka. Yapay zekanın berbat olması, kalabalık kümelere suikast hareketlerinizi güçlendiriyor fakat gerçekçilikten uzaklaştırıyor. Bizce geliştirici takım buradaki dengeyi hakikat kuramamış.

Assassin’s Creed Mirage, PlayStation 5 performansı ise -beklenebileceği üzere- ziyadesiyle başarılı. 4K’da 60 FPS şahane çalışıyor ve görsellik sizi oyunun atmosferine sıkı sıkıya bağlıyor. Bilhassa yüksek kare suratı modunda oynamanızı tavsiye ediyoruz, lakin kalite modunda bariz formda daha fazla detay göze çarpıyor. Elbette sırf PlayStation 5 sahipleri değil, PlayStation 4’ü olanlar da Assassin’s Creed Mirage’ı oynayabiliyor. Bu ortada Dualsense’in uyarlanabilir tetiklerinin bu oyun için desteklenmediğinin altını çizmekte fayda var, Valhalla da Dualsense’in yeteneklerinden yararlanamayan bir oyun olmuştu ne yazık ki. Ne adaptif tetik tuşlarından ne de hoparlör dayanağından yararlanabiliyorsunuz. Titreşimlerse pek alışılmış ki var.

Sonuç

ad826x90

Evet, sonuç olarak toparlarsak, Assassin’s Creed Mirage serinin köklerine dönen başarılı bir imal olmuş. Odağına öyküyü alması ve kapalılık temasına geri dönülmüş olması özlediğimiz ayrıntılar. Basim’in kolay bir sokak hırsızından usta suikastçıya uzanan tempolu seyahati, kapalılık odaklı aksiyonu, entrikaları ve ziyadesiyle serinin hayranlarını şad edecek bir üretim. Bahsettiğimiz eksikleri de olmasa, serinin muazzam bir halkası olabilirmiş. Lakin bu haliyle de 2023’ün en keyifli oyunlarından biri olmayı başarıyor.

KÜNYE

Yayıncı: Ubisoft
Geliştirici: Ubisoft
Tür: Aksiyon
Platform: PlayStation 5, PlayStation 4, PC, XOne, Series X/S
Web: www.ubisoft.com

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Call of Duty: Çağdaş Warfare 3 – İnceleme

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.