yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,
X
https://www.popads.net/api/website_code?key=APIKEY&website_id=5064736&mb=0.5&of=1

Octopath Traveler II – İnceleme

ad826x90
https://www.popads.net/api/website_code?key=APIKEY&website_id=5064736&mb=0.5&of=1

İnsan yaşlandığını en çok evvelden oynadığımız oyunların ne kadar özel olduklarını anlatırken hissediyor. Son model işlemcilerin, yapay zekâ takviyeli ekran kartlarının yokluğunu hayal gücümüz kapatıyordu. Karakterlerin fotoğrafları ve en fazla 3 satırlık metin alanlarının arkasında o kadar macera, trajedi ve yiğitlikler yaşandı ki bu stil oyunları çağdaşlaştırıp sunmak için bile pek çok AAA stüdyosunu gölgede bırakacak derecede güçlü takımlar gerekirdi. Octopath Traveler’ı birinci çıktığında bilhassa kartlaşmış oyuncuların beğenip kültleştirmesi o yüzden büyük bir sürpriz olmasa gerek. Oyun 90’lı yılların pikselli görsellerini, çağdaş ışıklandırmalarla birleştiriyor ve bunu devasa kentler ve büyük alanlar yaratmak için kullanıyordu. Bu sayede sekiz karakter ve farklı hikayenin bir ortaya geldiği epik bir macera yaratmak nispi olarak küçük bir takımla mümkün oldu.

https://www.popads.net/api/website_code?key=APIKEY&website_id=5064736&mb=0.5&aab=1&of=1

Peki Octopath Traveler süper bir oyun muydu? Muhakkak hayır. 8 farklı karakterin tamamı ana karakter oldukları hissini uyandırmıyordu. Ortada birleşen ana kıssa de bence her kahramanın potansiyelini kullanmaktan uzaktı. Dövüşlerin dengesizliğinden ve açık dünya içeriğinin hudutlu olmasından bahsetmiyorum bile. Pekala eksiksiz olmayan bir birinci oyun neden beni Octopath Traveler 2 fikri için bu kadar heyecanlandırdı? Zira ortada harika bir potansiyel var. Bu oyundan dersler çıkartarak öykülerin iç içe geçtiği, her karakterin daha manalı hale geldiği muazzam bir öykü yaratmak pek mümkün. Kahramanların geçmişlerine nazaran birbirleriyle zıtlaştıkları farklı tahlillerin olduğu yan misyonlar ve her karakterin avantajlarının kullanıldığı kuvvetli savaşlar derken bence yanlışsız yapılmış bir Octopath Traveler 2’nin gelmiş geçmiş en düzgün J-RYO’lardan biri olma potansiyeli vardı.

ad826x90

Hepimiz birimiz için

https://www.popads.net/api/website_code?key=APIKEY&website_id=5064736&mb=0.5&aab=1&of=1

Serinin yeni oyununun bu potansiyele erişip erişemediği kestirim edebileceğiniz üzere bu incelemenin konusu olacak. Esasen birinci oyundaki doğruları kopyalasa bile elimizde hayli sağlam bir oyun oluyor. Octopath Traveler 2, tıpkı halefi üzere toplamda farklı hayalleri olan sekiz ana karakterin tek bir kıssada toplandığı bir oyun. Kahramanlarımızın hepsinin çok büyük gayeleri ve maksatları yok. Sakar dansçı Agnea’nın maksadı dünyanın her sahnesinde şovlar yapmış bir “süper yıldız” olmak; şifacı Castti ise unuttuğu geçmişini hatırlamanın peşinde. Elbette kaybettiği krallığı geri almaya çalışan samurai Hikari ve yarı vakitli dedektif olarak çalışan rahip Temenos üzere hikayesi çok dallanıp budaklanan karakterler de var.

Hikâye olarak kimileri başından sonuna kadar epik olaylar örgüsü içinde ilerlese de bütün senaryolar ne yazık ki serinin bu oyununda da denk sayılmaz. Hikari ile başlar başlamaz kendinizi yüzlerce askerin içinde olduğu bir epik savaşın içinde buluyorsunuz mesela. Agnea’nın macerasında ise 10-15 dakika, yapacağı dans gösterisine yardım edecek yandaşlar aramakla uğraşıyorsunuz. Kulağa çok heyecanlı gelmiyor değil mi? Zira değil. Tekrar de bütün öyküler bir müddet sonra yan vazifelere dönüşüp, ana ve daha büyük öyküye bağlandıkları için bu durumu affedilebilir olarak görüyorum.

Karakterleri özgün kılan tek şey öyküleri değil. Hepsinin hem savaşırken hem de dünyada kullanabildikleri özgün yetenekleri var. Örneğin Hikari gündüzleri denk geldiği sıradan karakterleri düelloya davet ederek bayıltabiliyor. Bu halde hem o karakterin yeteneğini öğrenme talihi yakalıyorsunuz hem de kapıları bloke eden müdafaaları ortadan kaldırmak mümkün oluyor. Vakti geceye çevirdiğinizdeyse değişik bir yeteneğe sahip oluyor ve sıradan karakterlere para dağıtarak değerli bilgiler elde edebiliyor. Rastgele yapıldığında çok kıymetli tüyolar gelmese de yan misyonları tamamlarken hayati olabiliyor. Yeniden emsal bir düşünceye parmak basacak olursak bu yeteneklerin hepsi çok özgün sayılmaz. Örneğin bu rüşvetle bilgi alma marifetini şifacı Castti birebir karakterlere ilaç vererek farklı bir formda de tamamlayabiliyor. Birtakım karakterlerin partiye dahil edilmediği senaryolarda birbirlerinin alternatifi olmaları için yapılmış muhakkak ki lakin bütün karakterleri yanınıza kattığınız durumlarda özgünlüğünü yitiriyor bu sefer de. Yeniden de nihayetinde bu yetenekleri yan vazifeleri tamamlarken çokça kullanacaksınız. Octopath Traveler’da gece gündüz döngüsünü tek tuşla değiştirmek mümkün. Bu sayede tıpkı ortamlarda farklı olaylara denk gelebiliyorsunuz. Örneğin hırsızların geceleri başında müdafaa koyarak kapattıkları bir kapıyı gündüz anahtarı bularak açmak mümkün. Dilerseniz hiç uğraşmayıp kapıdaki muhafazayı da Avcı Ochette yahut Samuray İkari ile dövebilirsiniz de doğal. İki yaklaşım da teknik olarak hakikat, vazife tamamlandığı sürece farklı sonuçlar doğurmuyor.

Savaşarak ayrıldık

Oyunun savaş sistemiyse büyük oranda Octopath Traveler ile tıpkı. Sıra tabanlı dövüşlerde nerede ve nasıl saldırdığınız kıymet taşıyor. Her düşmanın zayıf olduğu elementler var. Karşınıza devasa bir domuz çıkarsa ona farklı silahlarla saldırarak neye zayıf olduğunu anlamanız gerekiyor. Düşmanlara zayıf olduğu silah ve elementlerle hasar verdiğinizde afallamalarını ve taarruz sıralarını kaçırmalarını sağlamak mümkün. Ayrıyeten sersemledikleri vakitlerde fazladan hasar da alıyorlar. Her ne kadar kulağa ziyadesiyle cazip gelse de bilhassa kısım sonu canavarlarını daima sersemletmek yerine güçlü taarruzlarından evvel etkisiz hale getirmek ve zayıflatmak daha cazip oluyor bu ortada; belirtmeden geçmeyeyim. Sersemletme konusunda boost sistemi de çok işe yarıyor. Oyunda tipler geçtikçe dolan boost puanlarıyla tıpkı saldırıyı üç sefere kadar yapmak mümkün. Örneğin 6 “kalkanı” olan bir düşmanı sersemletmek için ikili kılıç saldırısını boostlayarak üç defa yapmak kâfi olabiliyor. Oyuna eklenen yeni özellikse Latent Power olmuş. Hasar aldığınızda ve verdiğinizde, yanlışsız yetenekleri kullandığınızda yahut özel eşyalar sayesinde Latent Power’ınızı doldurabiliyorsunuz. Her karakterin kendi iç gücü var ve bunlardan kimileri öteki karakterleri güçlendirirken, direkt çok güçlü ataklar yapan güçler de mevcut. Tıpkı birinci oyundaki üzere dövüşler kolay değil lakin yanlışsız vakitte makul ataklar yaparak yenemeyeceğiniz düşman da neredeyse yok.

ad826x90

Savaşlar ve açık dünya klasik bir J-RYO başında işliyor. Kentlerde güvendesiniz lakin kent dışında gezerken bir anda kendinizi açılan savaş ekranında bulmanız mümkün. Bu sebeple teknik olarak dünyayı serbestçe gezmenize imkân olsa da aslında her yer girilebilir sayılmaz. Level 13’lük bir partiyle 20. düzey bir alana girerseniz, çok ancak çok yüksek ihtimalle ikinci çeşide gelmeden partinizin birçoklarını kaybedebilirsiniz. Bu durumun tahlili de bol bol gezerek güçlenmekten geçiyor. Yetenekler kullanarak yerleşkelerdeki karakterlerin eşyalarını “almak”, rastgele oluşan savaşlara girerek karakterlere düzey kasmak ilerlemek için pek kâfi tahliller. Bilhassa sizi kilitleyen bir düşman varsa biraz gezip kahramanlarınızı güçlendirmekte utanılacak bir şey yok. Açık dünyada kimi bölgelerin erişilebilir olmaması çok önemli bir sorun değil zira her alanda çok sayıda kapalı zindan, hazine sandıklarıyla dolu alternatif rotalar ve bulmacalar var.

Yol – yemek dahil yan meslek

Aynı birinci oyundaki üzere meslek sistemi de oyundaki yerini koruyor. Karakterlerin başlangıç mesleklerine ek olarak yan mesleklere geçmek de mümkün. Bunların kimilerini oyunun sonlarına kadar açamıyorsunuz lakin tamamı ziyadesiyle güçlü ve oyun şeklini değiştirebiliyor. Tüccar Partito, savaşlarda başta etkisiz bir karakterken ikinci meslek olarak Arcanist aldığında yüksek manası sayesinde tam bir canavara dönüşebiliyor mesela.

Oyunda bence hala çok güzel çalışmayan mekaniklerin başında misyonlar geliyor. Kimi misyonlar birebir kent içinde rahatlıkla tamamlanabilse de kimilerini tamamlamak için nitekim müneccim olmak gerekiyor. Örneğin bir deniz fenerinin tabanında babasını bekleyen bir karakter gördüğünüzde bunun hakkında fazla düşünmüyorsunuz. Kentte birkaç kişi bu karakterden haberdar olsa da kimse babasının kim olduğunu bilmiyor ve öykü ilerlemiyor. Ortadan saatler geçtikten sonra oğluyla ilgili söylenen bir karaktere denk geliyorsunuz lakin adam size asla beni oğluma götür falan da demiyor. Olur da akıl ederseniz Agnea yahut misal özelliğe sahip bir öteki karakterle onu partinize katıp oğlanın yanına dönebiliyorsunuz. Karakterler bir ortaya geldiklerinde kıssalarını kalan kısımlarını anlatıyorlar. Şahsen hatırlamam gereken karakterler ve diyaloglar yerine daha pak bir vazife sistemini ve bir misyon defteri olmasını tercih ederdim. Hayatın kederleri ve onca işin gücün ortasında bir de Octopath Traveler 2’deki yan karakterlerin soy ağacını ve kaygılarını hatırlamaya çalışmak yorucu olabiliyor zira.

İlk oyundaki en kıymetli tenkitlerden biri sekiz karakterin kıssa boyunca fazla etkileşime girmemeleri ve birbirlerinden habersiz oldukları hissini vermeleriydi. Oyunda bu sorun hala devam ediyor. Ortam biraz daha Dungeons & Dragons başında, kıymetli kararlarda birbirleriyle çelişen ve hatta çatışan hayata bakış açıları farklı karakterlerle dolu olsaydı bence daha düzgün çalışırdı. Karakterler ortasındaki diyaloglar birincisine kıyasla bir tık daha fazla olsa da hala kâfi değil. Oyuna Crossed Paths isimli iki karakterin birlikte ilerlettiği yan öyküler eklenmiş. Bunların kimilerini açmak için farklı karakterlerin öykülerini ilerletmek kâfi oluyor. Bu yan öyküler enteresan ve eğlenceli olsalar da karakterler ortasında bir bağ oluştuğunu ana kıssa dahilinde hissettiremiyorlar. Octopath Traveler 2’ye daha fazla diyalog ve kahramanlar ortası etkileşim gerektiğini düşünüyorum. Neredeyse tamamı bıcır bıcır uygunluk timsali olan tiplerle kıssa bir mühlet sonra monotonlaşmaya başlıyor zira.

Yazdığım incelemeden birkaç adım geri atıp, büyük resme bakmam gerekirse bana nazaran Octopath Traveler 2 beklentilerimi tam manasıyla karşılayamadı. Bunun nedeni oyunun makus olması değil de birinci oyunun üzerine yapılan eklemelerin tam manasıyla oyunun gereksinimi olan değişiklikler olmamasından kaynaklanıyor. Octopath Traveler’ın süper formülüyle yeterli bir oyun çıkarmak güç değil fakat gerçek yaklaşımla Square Enix’in elinde yeni bir Chrono Trigger olabilirdi. Şayet uygun ve kısmen eski üslup bir J-RYO arıyorsanız bence şu ortalar Octopath Traveler 2’den daha âlâ bir alternatif yok. Lakin bu oyunun potansiyelini vazife rakip üretimciler bu sahayı uzun müddet boş bırakmazlar diye düşünüyorum. Oyun beni eğlenceli karakterleri, güçlü dövüşleri ve çokça içeriğiyle tatmin etmeyi başardı. Keşke “Şu yetenekli lakin ders çalışmayan çocuk” gücünü de üzerinden atabilseydi.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Herkes onu 1 Nisan latifesi sandı lakin o gerçek çıktı: Asus ROG Ally

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.